Bugun...Ispanak Yetiştiriciliği

Tarih: 19-01-2017 22:22:41 Güncelleme: 19-01-2017 22:31:41 + -


Ispanak yetiştiriciliğinde iklim önemli bir etmendir. Serin iklimi sever. Soğuk havalara ve dona karşı dayanıklıdır. Hatta bu tür havalar ıspanağın işine yarar. Daha sağlıklı filizlenir.


Ispanak Yetiştiriciliği

Kış mevsimi boyunca ülkemizin her yerinde tüketilen bir sebzedir. Ispanağın güçlü bir kök yapısı vardır. Kazık kök şeklindedir. Ispanak yetiştiriciliğini her tür toprakta kolaylıkla yapabilirsiniz. Ispanak seçici değildir. Bitkinin iyi gelişebilmesi için ekim yapacağınız alanda yeterli besin maddesi ve su bulunmasına özen gösterin. Toprağınız verimliyse ek gübre takviyesine gerek olmaz. Ispanak yetiştiriciliğinde tohum kullanılır. Adı tohumdur ama aslında yalancı bir meyvedir. Ekim için önce bahçe toprağınızı belleyin. Sonra tırmıkla düzleştirin. Tohumları havadan, aralıklı olarak serpin. Üzerlerini kapatıp toprağı sıkıştırın. Ispanak yağmurlama şeklindeki sulamadan hoşlanır.

Ispanak Yetiştiriciliği

Tohum ortalama 10 günde çimlenir. Çimlenince fidelerin zayıf olanlarını sökün. Yabancı otları temizleyin.

Gün boyu güneş ışığı alan bölgelere ekmeniz yerinde olur. Gerçi gölge olan yerlerde de sıkıntı yaratmaz. Fakat ışığı bol alırsa, bitki sapının boyu kısalır. Bu da ıspanakta tercih edilen bir şeydir.
Ne kadar dikkatli olursanız olun, hava koşulları ıspanak yetiştirmede birinci derece öneme sahiptir. Erken ekilen ıspanaklar geç ekilenlere göre kış şartlarından daha fazla zarar görür. Azar azar ekerseniz daha sağlıklı ve lezzetli ıspanaklar yetiştirebilirsiniz. Havalar ısınmaya başlayınca ekimi durdurun. Soğuyunca tekrar ekin. Sonbaharda ekilen ıspanaktan 5-6 ay ürün alınabilir. Ispanak yetiştiriciliği nde hasadı bıçakla yapın. Ispanakların önce kalın yapraklı olanlarını toplayın. İnce yapraklılar büyümeye devam etsin. Ispanak yapraklarının uçlarında sararma olması istenmeyen bir durumdur. Keza yaprak damarlarının belirgin olması da tercih edilmez. Bahçenizde patatesin yanına ıspanak ekmeyin. Baklagiller, kereviz, bezelye ve soğanın yanına ise rahatlıkla ekebilirsiniz. Ispanak, besin değeri yüksek, C vitamini bakımından zengin bir bitkidir. Yaprakları yenir. Yetiştirme açısından tek yıllıktır.
Kaynak: etarim.net

Bu haber 1799 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER TARIM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
reklam
SON YORUMLANANLAR
reklam
FOTO GALERİ
 • Süs Tavukları
  Süs Tavukları
 • Sevimli köpekler
  Sevimli köpekler
 • Şifa Bahçesi
  Şifa Bahçesi
 • Süs Bitkileri
  Süs Bitkileri
 1. Süs Tavukları
 2. Sevimli köpekler
 3. Şifa Bahçesi
 4. Süs Bitkileri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvancılık Yem Rasyonu Örnekleri
  Hayvancılık Yem Rasyonu Örnekleri
 • Eski Tarım Makinaları
  Eski Tarım Makinaları
 • Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
  Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
 • Hiç Tespih Ağacı Gördünüzmü
  Hiç Tespih Ağacı Gördünüzmü
 • Renkli Sokaklarıyla Trilye Sizleri Bekliyor.
  Renkli Sokaklarıyla Trilye Sizleri Bekliyor.
 • Sincap Cevizi Kaparsa
  Sincap Cevizi Kaparsa
 1. Hayvancılık Yem Rasyonu Örnekleri
 2. Eski Tarım Makinaları
 3. Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?
 4. Hiç Tespih Ağacı Gördünüzmü
 5. Renkli Sokaklarıyla Trilye Sizleri Bekliyor.
 6. Sincap Cevizi Kaparsa
VİDEO GALERİ
reklam
YUKARI